Abbasi Dönemi Sosyal Durum

1. YABANCILARLA EVLİLİK: Bunun sonucunda karşılaşılan yeni kültürler; Arapları da etkilemiş kadınlara verilen önemin yanında onlara sosyal hayata dahil olmalarına fırsat tanınmıştır.

2. ŞEHİRLEŞME: Sosyal hatta yaşanan medeniyetleşme çölde yaşayan bedevilerin şehir cafcaflarına katılmalarını ve zevke dalmalarını sağlamıştır.Birçok milletten insanla tanışmaları ticarete de büyük ilerlemeler kaydettirmiştir.

3.CARİYELERİN DURUMU: Cahiliye Döneminde eşya gibi alınıp satılan kadın ve genç kızların durumu Abbasi Döneminde tamamen değişmiş ve her konuda bilgili eğitimli cariyeler yetişmeye başlamıştır. Şiir, sanat,edebiyat,resim,şarkı,çalgı,Kuran Tilaveti,nahiv,aruz gibi konularda eğitimli cariyelerin yetişmesi onları münazara meclislerine bile girmelerine fırsat vermiştir.

4.YABANCI ADET VE GELENEKLERİNİN TAKLİDİ: Yabancı etkenlerle karşılaşan halk onları birebir taklit etmeye başlamışlardır.Yabancılardan alınan; günlük yaşantı,giyim,ev düzenlemesi,yiyecek ve içecekler Arap Halkın hayatına dahil olmuştur.Unutulmaması gereken diğer bir husus ise Arapların karşılaştıkları  yönetim şekillerini de taklit yoluna giderek İranlılardan vezirlik makamını yönetim idaresine dahil etmişlerdir.

5.MEVALİNİN ARAPLAŞMASI: Türk,Fars,Rum gibi milletlerin oluşturduğu mevali gelenek ve göreneklerinin muhafazalarının yanında Arapların dili,edebiyatı ve düşünce tarzlarını yaşamlarına sokmuş Arap gibi davranmaya başlamışlardır.

6.ZEVK VE EĞLENCE HAYATI: Bu döneme hakim olan yabancı özentiliği eğlence hayatında da yerini almış ve çalgılı, cariyeli, içkili mekanların Basra, Kufe, Bağdad gibi yerlerde çoğalmasının yanında evlerde de eğlenceler düzenlenmiştir.

7.İNANÇ BOŞLUĞU: Zındıklık ve dini konularda tereddütler yaygınlaşmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s